BLÍZKO SMRTI


" ... Pokud vaše žena dokáže sledovat, jak blízko smrti se dovedete z legrace vystavit, vezměte ji s sebou."

Ernest Hemingway

Už jsem vám o tom ústy Gringa vyprávěl. Zpronevěřil jsem reportáž napsanou pro noviny (ale až dlouho po premiéře), budiž zde novinám vyslovena pochvala, že jí daly prostor (proč by nedaly, mají jiné reportéry, kteří tam byli?), a nechal Gringa, ať vám ji přečte. On totiž Gringo nic moc jiného nedovede, než interpretovat viděné... Udělal to v sedmém díle, který se jmenuje Výlety na hranici smrti - tohle jsou ilustrace.

Jsme samozřejmě na takovéhle reportáže náležitě pyšní. Kdekterý novinář ví, co a jak by to mělo být, jenže VON tam nebyl, my ano, a tak to není tak, jak by mělo, ale tak, jak to bylo.

Jestli jsme to udělali blbě a sehnali málo informací, nedejbůh zažívali u jejich shánění nežádoucí pocity, nebo ty pocity blbě popsali, protože nedovedeme psát, nu, každý to může zkusit po nás lépe, je-li dost kurážný, copak my mu tím, že jsme to udělali první, bráníme v jeho chytrosti? A pak si tam může dát pocity. Letadlo lítá z Pardubic, pánové, a do koledy daleko. Teď fotíme a píšeme my.

Napsal jsem, jak jsem se zesměšnil, když jsem se za býkem plazil po ulici a zničil si sako (klid, šlo vyčistit). Napsal jsem, jak jsme se z popudu Martity octli před tury na ulici - teprve když se na vás ta rohatá hmota jako z gumy řítí, tak chápete, co musí profící umět, protože vám naléhavě dochází, že vy to neumíte, což má tendenci probouzet ve vás paniku... Napsal jsem, že nevidíme nic krvelačného a sadistického na tom, když se zvířata, i ta, která něměla to štěstí bojovat o svobodu a jsou určená na porážku, nechají proběhnout, i když je to naposledy, a že chápeme, proč to někdo dělá, i když je to nebezpečné: protože je má rád. A taky proto, že není marné vytáhnout se před holkama. To chápe každý... pardon, volové ne.

To všechno je napsané v sedmém díle a vy neslyšíte, jak mi v uších bouchá zpěněná krev, když si na to jenom vzpomenu, ale ty fotky to třeba zachytily.

A ještě jedna věc: Kdekterý novinář ví, jak se to dělá, aby tomu rozuměl průměrný čtenář. Jenže my vás nechceme urážet a pro průměrného čtenáře neděláme. Ten tomu rozumět nemusí. Tohle je pro zvídavé čtenáře. A těch si moc vážíme. Každého z vás. Pro průměrné, aby tomu rozuměli, ať fotí Knédlhanz něco na Smíchově. Tam jsou přece taky zajímavé věci, když má člověk oko...