174 / Tornádo, má panenko!

28.06.2021

V sobotu ČT1 opět uvedla Formanovu geniální vivisekci nejhorších vlastností české povahy, tragikomedii Hoří, má panenko. Viděl jsem ji už asi padesátkrát a s chutí jsem si ji připomněl znovu. Pár dnů po tragédii na Moravě však získala neuvěřitelnou aktuálnost. 

Třeba ve scéně, kdy popletený konferenciér na plese předává losy z rozkradené tomboly "vyhořelému" dědovi. 

"A vy mi dovolte, abych vaším jménem předal panu Havelkovi tak krásný výsledek naší... naší, ano, jistěže, sbírky. Ale já myslel něco v tom smyslu, že ta sbírka je výsledkem naší... dobroty... ano, dobroty také, je výsledkem naší, já to mám na jazyku... laskavosti, jistěže... solidarity, to je to pravé slovo, solidarity!" 

Jako by to děkoval Andrej Babiš všem dárcům příspěvků na dobročinná konta pro postižené tornádem.

Asi nejvíc mě dojal čin Lukáše Z, který věnoval potřebným svůj Peugeot 406. Hned jsem mu na Facebooku složil hold a vzápětí mi lapidárně odpověděl: "Čím víc se nás semkne, tím rychleji pomůžeme lidem vybudovat to, o co přišli."

Nikoli, drahý Miloši Formane, nejsme jen zloději čokoládové koule a tlačenky z hasičského bálu, což ohromná vlna sounáležitosti dokázala. Samozřejmě se ale našla jedna hyena, naštěstí rychle dopadená policií, která chtěla zneužít konta brněnské diecéze, kam jsem taky pár stovek poslal. 

Jiný typ lidské zrůdy se jmenuje David Kundrát a pro Blesk nafotil snímky těžce nemocného Josefa Abrháma z pohřbu Libuše Šafránkové. Přeji mu, aby se taky ocitl na vozíčku, třeba ho někdo z bezostyšných kolegů paparazzi rád bude portrétovat.

A onomu celoživotnímu sebepoškozovači na Hradě, kterému jsou opravdu bytostně odporní transgender lidé, chci jen opáčit, že jsou mi pořád stokrát milejší než nějaký pomstychtivý kágébák.

J. R. 28. 6. 2021