176 / Jak Sklepákům výjimečně došel humor

12.07.2021

Buon giorno, signore e signori! Pardon, ještě jsem musel upustit páru po včerejším finále EURO 2020 se šťastným koncem.

Dnes budu monotematický jako v sobotu večer ČT art, když se připomnělo padesát let od vzniku divadla Sklep jednak zdařilým dokumentem Olgy Dabrowské Tajemství divadla Sklep (to jste věděli, že bylo vystupovat pro naše vojáky v Afghánistánu?) aneb Manuál na záchranu světa a záznamem koncertu M.T.O.Universal z Paláce Akropolis. Bylo nesmírně osvěžující připomenout si nejlepší scénky a písně této sbírky bláznivých motýlů, která za šedé normalizace představovala jednu z oáz chytrého, absurdního humoru, totiž "prudy", jak zní správná definice.

Prvorepublikoví nostalgici nyjí po Burianovi či Plachtovi, leckdo si vystačí s Bohdalovou a Donutilem, ale pro mě a další z generace jsou neselhávajícími nápaditými baviči Hanák, Šteindler, Vávra, Burda, Macháček, Vorel, Holubová, Načeva, Marhoul a Vychodilová.

Musím ovšem odhalit moment, kdy vtipálkům z Dobešky došel humor. 

To bylo tak. Za časů nebožky televizní Katovny nás s Vladimírem Justem napadlo, že si v silvestrovském vydání uděláme legraci sami ze sebe. Detailně jsme rozebírali všemožné chyby nejhorší knihy roku a teprve v závěru našeho tlachání na ni kamera najela. A byla to Bible.

Stejnou myšlenku dostali nezávisle na nás i Sklepáci a v jedné Besídce náš pořad parodovali. Ale pozor, náhle ztratili smysl pro překvapivou pointu a svou perzifláž ZAČALI tím, že nejhorší literaturou je ta Bible. Jedinou změnou bylo, že je za rouhání smete boží blesk. Zkrátka, my s Justem jsme byli vtipnější! Alles Gute!

Abych si radost ze sklepácké bilance prodloužil, v neděli jsem navštívil koncert se souborem spřízněného zpívajícího výtvarníka Františka Skály a dechovky Provodjané v karlínských kasárnách. Kdo neviděl, neuvěří a hned na příští jejich vystoupení běží!

Abych se obloukem vrátil k fotbalu, s dalším mým oblíbeným sklepním komikem (a výtečným designérem a typografem) Alešem Najbrtem jsme se v hledišti jasně shodli, komu budeme ve Wembley fandit. 

Ale nejvíc ze všeho stejně držím palce věčnému divadlu Sklep!

J. R. 12. 7. 2021