180 / Smutná zpráva z Uherského Hradiště

09.08.2021

K základním prázdninovým povinnostem každého vážného zájemce o kinematografii patřila za minulého režimu návštěva Letní filmové školy, která se v letech 1981-1984 a pak od roku 1992 odehrávala v ideálním prostředí v Uherském Hradišti. 

Ani vlastně nevím, proč tam už nejezdím, ale stále jsou zde mí zvědové. Takže jsem bujaře po letech pozdravoval aspoň na dálku mého dávného kamaráda, majitele skvělého vinného sklepa U lisu, když mi přišla zdrcující odpověď, že už loni ten báječný Petr Vyhlíd zemřel na rakovinu. 

Každý večer jsme k němu chodili na vynikající moravská vína a obdivovali jeho unikátní sbírku zvonečků z celého světa. Pochopitelně se tu stala řada veselých historek, jako třeba když na tradiční slovenský večer dorazil hladový filmař a zakladatel nového románu Alain Robbe-Grillet, ale měl smůlu, guláš už jsme vyjedli, tak vzal zavděk aspoň spišskou klobásou. A poslední týdny života s cimbálovkou u ucha U lisu trávil anglický režisér Lindsay Anderson, který pár dnů po odjezdu zemřel ve svém francouzském letovisku. 

Vždy dobře naladěný Petr mi jednou vylíčil pestrou historii této kulturní památky. Nejstarším majitelem mařatického vinohradu byl od roku 1713 varhaník z farního kostela sv. Jiří. Postupně se jimi stali jeden z nejbohatších měšťanů nebo primátor města, až po otci právníkovi vinný domeček zdědil syn Petr a po roce 1989 kompletně zrekonstruoval. Nyní otcovu štafetu převzala dcera se zetěm. 

Petře, díky dodatečně za všechny nádherné večery a rezervuj mi tam nahoře místečko, až dojde i na můj poslední košt.

J. R. 9. 8. 2021