183 / Neutíkejte před Zátopkem!

30.08.2021

Můj pohled na Ondříčkova Zátopka musím začít polemikou. Zatímco se naše neslaná nemastná filmová kritika vzácně shodla v jeho zaslouženě kladném přijetí, našel se případ jakoby trucujícího dítěte, které se zapře a umíněně je proti. 

Myslím neuvěřitelný nevěcný blábol Petra Fischera, který zaplnil celou stránku sobotní Orientace v Lidových novinách žvaněním o mýtu a filmovém "přehrávání" dějin a ideálním dobrém filmu podle žánrových zahraničních vzorů, aniž by si jakkoliv povšiml, že tento snímek je především dlouho zde nevídaným filmařským činem, od svrchované režie přes všechny složky, kameru Štěpána Kučery, střih Jaroslava Kamińského, nevtíravou hudbu Beaty Hlavenkové, po výpravu Jana Vlasáka a kostýmy Kateřiny Štefkové. 

A nezmínit ani jednou v článku jména hlavních hereckých protagonistů, hraničí s Fischerovým šedým zákalem a vyvolává touhu vyzvat ho ráno v šest na souboj u Poříčské brány. I kdyby Václav Neužil ještě v životě vytvořil padesát skvělých Hamletů či králů Learů, postavu Emila Zátopka mu nikdo nikdy neodpáře! (Heč, zas musím mít něco extra, ještě ho nikdo moc neznal a já už si vedle něj zahrál v Pavláskové Fotografovi, kdo z vás to má?) Skvělá je i Martha Issová coby zaťatá, ale milující Dana, a ve vedlejší roli stranického dohližitele Robert Mikluš. Je důležité, že scénář se nevyhnul ani scéně atletova selhání při podpisu petice, podporující popravu Milady Horákové. 

Jakýpak mýtus? Jen závěrečný titulek shrnul ostudné běžcovy posrpnové politické veletoče. Pro toho, kdo chce vidět, je Zátopek sice fenomenálním sportovcem, ale též "člověkem, jehož nesmírné popularity a zároveň občanské naivity komunistický režim využíval a zneužíval," jak jsem napsal do sloupku, když před dvaceti lety zemřel. 

Pár chybek si neodpustím zmínit, legrační snové pasáže a poněkud krkolomné zarámování jeho příběhu návštěvou australského kolegy Rona Clarka hned po okupaci (doopravdy za ním přijel o dva roky dříve). To jsou ale jen malé mušky na díle, které suverénně a vítězně dorazilo do cíle.

J. R. 30. 8. 2021