187 / Laudatio s posmrtnou maskou

27.09.2021

Pakliže jsem tu v minulém sloupku plakal nad řadou nemilých divadelních zážitků, o víkendu jsem si spravil chuť. 

Cesty La Putyky opět naplnily to, proč soubor obdivuji. Pro špičkové artistické výkony, hold cirkusovému umění a bytostnou tvůrčí svobodu. A když se v závěru všichni rozeběhli kolem šapitó, tryskala z toho obrovská, radostná pozitivní energie, kterou budeme brzy potřebovat SPOLU u voleb. Naopak defilé různých masek mi nemohlo nepřipomenout zjevy z televizních debat krajských lídrů. Některé partaje jako by ty své exoty vybíraly z komparsního rejstříku.

Začal též můj oblíbený festival Příští vlna/next wave. Netušil jsem, že se v něm stanu performerem. Na poslední chvíli mě totiž pořadatelé požádali, abych pronesl laudatio dávnému kolegovi z televizní Katovny a z rozhlasového Kritického klubu, teatrologovi, pedagogovi a publicistovi Vladimíru Justovi, kterého ocenili titulem Živoucí poklad.

Nahonem jsem si vymyslel aktuální skeč. Pábil jsem, že letos o laureátovi rozhodovala dokonce vládní komise. A my šli náhodou kolem se štábem režiséra Víta Klusáka a chtěli její jednání natočit. Jenže se o tom dozvěděl poslanec Volný, rozmlátil nám kameru a přidal pár flákanců. Zachoval se jen zvukový záznam, takže jsem publikum poprosil, aby zavřelo oči a představovalo si, kdo na schůzi mluví.

"Čau, lidí, já jsem se dopočul, že je tu návrh na toho oného Vladimíra Justla...Julca...Justýna...ne, Justa, Prchal mi to zle napísal, pardon. Nikdy, nikdy nedovolím, aby to bol on, nech si to všetci zapamätujú! Prečo on? Za jeho dlhoročné nenávistné články o našom národním, vlasteneckom divadle? Za to, že k nám chce zvát muslimské dramaturgy a režiséry?"

Nakonec však převážil odborný posudek Aleny Schillerové a Dity Protopopové: "Justovi hlava myslí,reaguje na všechny věci, ptá se aktivně."
Tříminutové slávy satirika jsem si však dlouho neužil. Večer měla totiž pod palcem drsná partička Jakuba Čermáka Depresivní děti touží po penězích. Poté, co jsem za nepřítomného laureáta (ano, měl přijít a nepřišel, Andrej by měl pravdu!) přebral cenu, položili mě na lůžko a snímali mi posmrtnou masku!

Zmohl jsem se jen na zoufalou poznámku, že podobný nápad měli nedávno v Bratislavě s Milanem Lasicou, jenže ta maska už mu potom jaksi zůstala. Ale sádru mám ve fousech ještě teď na památku.

J. R. 27. 9. 2021